האם כדי לשכור חברת ניקיון לבניין או לעבוד עם חברת אחזקה?

מתלבטים בין פתרונות שונים לשירותי ניקיון בניינים? הדרך הטובה ביותר לבחור היא להכיר את היתרונות והחסרונות של כל פתרון. כך תבחרו חברת ניקיון בניין.


אחד הצעדים הראשונים שכל וועד בניין צריך לעשות, הוא למצוא פתרון לניקיון הבניין. בניין נקי ומטופח משרה אווירה נעימה ומשפר את איכות החיים של הדיירים, אך חשוב להבין שלא מדובר בפעולת הניקיון הרגילה שכולנו מכירים מניקיונות ביתיים. עבודות ניקיון בניין כוללות את הכניסה לבניין, חדרי המדרגות, המעליות, החלונות, המראות והרחבה הפתוחה בכל קומה. מדובר בעבודה רבה שצריכה להיעשות בתדירות גבוהה, ולכן להעסיק מנקה אחד זה לא פתרון מתאים, אלא יש צורך במשהו רציני וגדול יותר. לשם כך עומדות בפני הוועד שתי אפשרויות עיקריות: לשכור חברת ניקיון או להתקשר עם חברת אחזקה.

ניקיון בניין

מה ההבדל בין חברות ניקיון בניין לחברת אחזקה?

חברת ניקיון כשמה כן היא: מתעסקת אך ורק בניקיון. אין ספק שמדובר ביתרון גדול שכן חברה כזו מתמקצעת בניקיון ויודעת איך לבצע אותו על הצד הטוב ביותר. לחברת ניקיון טובה יהיה גם כוח אדם מוכשר למשימה וגם את כל הציוד הנדרש. אם כך למה יש צורך להתלבט? מכיוון שבמקרה של חברת ניקיון היתרון הגדול שלה הוא גם החיסרון הגדול. חברת ניקיון מומחית בניקיון, אך לא מעבר לכך. זאת אומרת שהשירות שתקבלו יהיה ניקיון בלבד, ולא דברים נוספים. ייתכן וזה מה שאתם צריכים, אך כל בניין צריך מפעם לפעם גם שירותים נוספים ולעתים הם קשורים לניקיון או משיקים לתחום. כאן נכנסת לתחום חברת אחזקה.

חברה אחזקה היא חברה המטפלת בכל האספקטים הקשורים לניהול הבניין. זה כולל גם שירותי ניקיון וגם תחזוקה של מעליות, תשתיות, הדברה תקופתית ואפילו ניהול בפועל של ועד הבית מבחינת כספים. בנוסף, חברות ניקיון רבות מציעות רק שירותי ניקיון בסיסיים, כלומר שטיפה והברקת מראות בלבד, אך כשיש צורך בניקוי חלונות בגובה או ניקיון לאחר הדברה ותקלות ביוב, יכולה להתעורר בעיה. מה החיסרון של חברת אחזקה? החיסרון העיקרי הוא העלות. מדובר בעלות גבוהה ביחס לשירותי ניקיון, אם כי חשוב לזכור שבכל זאת מדובר בשירות הכולל דברים נוספים.

ההחלטה הסופית באיזה סוג של שירותי ניקיון לבניין לבחור, תלויה במידה רבה בצורך של הבניין הן מבחינת מורכבות הניקיון והן מבחינת גודל הבניין והתקציב.

מה חשוב לעשות כששוכרים שירותי ניקיון לבניין?

גם אחרי שמחליטים אם לבחור לחברת ניקיון או לחברת אחזקה, יש מספר רב של חברות מהן אפשר להזמין את השירות. אז איך יודעים באיזו חברה לבחור? באמצעות בדיקת הנקודות הבאות:

  • הגדרת העבודה – מהו השירות שניתן ומה הוא כולל. אל תקבלו הגדרה כללית של ניקיון, אלא בקשו פירוט האם זה כולל פוליש לרצפות, ניקיון מעליות וכן הלאה.
  • עלות – כשאתם בודקים כמה עולה ניקיון בניין בקשו הצעת מחיר שתכלול מחירון ניקיון בניין לכל הפעולות. כך תדעו האם הצעת המחיר שניתנה לכם כוללת את כל השירותים, או שמדובר בניקיון בסיסי בלבד וכל פעולה נוספת כרוכה בתוספת תשלום.
  • תדירות – באיזו תדירות יבוצעו עבודות ניקיון בבניין והאם אפשר להזמין את החברה במקרה חירום כמו הצפת ביוב או לאחר הדברה.
  • כוח אדם – בדקו האם יש לחברה כוח אדם מספיק גדול, שיוכל לספק שירות גם כאשר צוות המנקים הקבוע אינו יכול להגיע או שאחד מהם חולה/נעדר מהעבודה.
  • מיקום – מיקומה של החברה חשוב גם הוא ומשפיע על המהירות בה תקבלו מענה ושירות יומיומי. כך שאם אתם מחפשים למשל ניקיון בניין בראשון לציון או חברה לניקיון בניין ברמלה, כדאי לחפש חברה באזור של ערים אלו ולא חברה רחוקה מדי.

הנקודה האחרונה והחשובה ביותר, היא לחפש חברה אמינה בעלת המלצות. על חברה כזו אפשר לשמוע מפה לאוזן או דרך אתרים ייעודיים שתפקידם לדרג את החברות לפי רמת המקצועיות וטיב השירות.

למידע נוסף ופרטים על על סוגי שירותי הניקיון לחץ כאן 

.