הדברות וחברות הדברה מומלצים

טיפים לבחירת חברת הדברה טובה ונקודות שחשוב לדעת לפני שמזמינים הדברה

בכל עונות השנה יש מקומות אשר סובלים מנוכחות גבוהה של מזיקים מזן כזה או אחר, ומחפשים אחר פתרון יעיל. זה יכול להיות מקקים, נמלים, פשפשים, יתושים, עכברים, חולדות  וגם נחשים או קרציות. התשובה הטובה ביותר היא לפנות לאנשי מקצוע ולהזמין הדברה, אך מסתבר שהנושא אינו פשוט כמו שהרבה אנשים חושבים. יש חברות רבות המבצעות הדברות, ולכל אחת שיטות עבודה שונות. אז לפי מה כדאי לבחור שירותי הדברה?

חברת הדברה

5 טיפים לבחירת חברת הדברות

הטיפ הראשון הוא לבחור חברה בעלת רישיון הדברה וכדאי לבקש לראות אותו. שימו לב שלא מציגים לכם רק רישיון עסק, אלא גם רישיון מדביר התואם לדרישות חוק הסדרת העיסוק בהדברה תברואית. קיומו של רישיון מעיד על עסק אחראי ואמין וזה גם מוכיח שהמדביר עבר את המבחן ויש לו את הידע הדרוש לביצוע המשימה. חשוב מאד לא להתפשר על פחות מזה ולהדגיש בפני המדביר שאתם אמנם מחפשים פתרון יעיל להרחקת המזיקים, אך חשוב לכם שזה לא יהווה סכנה לכם ולסובבים אתכם.

הטים השני הוא לנסות להתרשם ממידת המקצועית של חברת ההדברות או המדביר כבר בשיחת הטלפון הראשונה בין הצדדים. בשיחה כזו תוכלו ללמוד רבות אודות הניסיון והידע של המדביר. איך? מדביר מקצועי ואחראי הוא מדביר שישאל אתכם בדיוק מאיזה מזיקים אתם סובלים? כמה זמן זה נמשך? האם אתם מתגוררים בבית קרקע או בדירה בבניין? האם יש בבית ילדים קטנים או חיות מחמד? שאלות כאלו ואחרות מעידות על ניסיון רב ואחריות של חברת הדברות. לצערנו היו מקרים בהם כתוצאה מהדברה לא מקצועית נגרם נזק בריאותי חמור, ואתם לא רוצים להיות הבאים בתור.

הטיפ השלישי הוא לברר האם יש למדביר מענה למזיקים שמפריעים לאיכות החיים שלכם? לא כל מדביר מתעסק בהרחקת יונים למשל, או במלכודות לעכברים. כדי שלא תיגרם לכם עגמת נפש ותשלמו סתם כסף על הדברה המיועדת בעיקר למקקים או נמלים, רצוי להבהיר מראש למדביר מה המפגע ממנו אתם סובלים, כדי לדעת אם זה חלק מהשירות שהוא נותן.

הטיפ הרביעי הוא להיעזר בהמלצות. אם אתם מכירים שכנים בבניין או בבית הסמוך שביצעו לאחרונה הדברה והיו מרוצים, בקשו מהם שם וטלפון של חברת הדברות. אם אינכם מכירים מישהו שנעזר לאחרונה בשירות כזה, תוכלו לחפש המלצות גם דרך אתרים שונים באינטרנט. זכרו שלקוחות מרוצים מעידים על עסק מקצועי ויעיל והם יכולים לחסוך לכם זמן רב בחיפושים אחר החברה המתאימה והטובה ביותר. מחוות הדעת של לקוחות קודמים תוכלו גם לקבל מושג אודות המחירים של שירותי ההדברה השונים.

הטיפ החמישי הוא לברר באילו חומרי הדברה משתמש המדביר שיישלח אליכם. כמו שיש הבדל בין הדברות משרדים להדברת בתי מגורים, כך יש הבדל גם בחומרים בהם משתמשים בחברות ההדברה השונות. יש חברות בהם מחזיקים חומרי הדברה כימיים וחברות המעדיפות חומרים ביולוגיים וכיום יותר ויותר חברות מעדיפות להשתמש באמצעים אקולוגיים להרחת מזיקים כמו פשפשים, נמלים וגם הרחקת יונים. בדרך כלל חומרי הדברה אקולוגיים גם מפחיתים את הסיכון לדיירי הבית. בנוסף, השימוש בחומרים ביולוגיים נועד כדי למזער את הפגיעה בסביבה, כולל בעלי חיים וצמחים, וגם למנוע עד כמה שאפשר ייסורים של המזיקים אותם רוצים להרחיק. לא בכל מקרה זה אפשרי, אך חשוב לדעת שאפשרות כזו קיימת. לא משנה באילו חומרים משתמשת החברה אותה הזמנתם, חשוב שהם יהיו מאושרים לשימוש ותקניים.

מתגוררים בבניין? יש מה לעשות

אם התופעה משותפת לכלל הבניין, זה המקום לערב את ועד הבית ולהזמין שירותי הדברות נרחבים. בבניינים רבים יכולים להופיע מזיקים ובעיקר מקקים, נמלים, עכברים ויתושים. מדוע זה קורה? מכיוון שבכל בניין יכולים להיות מקומות מחסה פורים למדי עבור מזיקים אלו. זה יכול להיות בפתחי הביוב, בצנרת, בפחי האשפה ובגינה מסביב לבניין. בכל המקומות הללו הם גם ניזונים ממים ומפסולת וכך הם שורדים. כאשר המזיקים מהווים מפגע סביבתי, צריך להזמין חברה אשר תדע לאתר היכן הקן של המזיקים ולהשתמש בחומרים חזקים וייעודיים כדי להרחיקם. החברה תדע גם להתריע בפני מקורות מים שלא התייבשו ומהווים מוקד משיכה לחרקים. כדיירי הבניין חשוב לוודא שלאחר ההדברה כולם שומרים על ניקיון המרחב המשותף, ואם אתם שוכרים חברת ניקיון, יש להגדיר לה משימות שיבוצעו באופן שוטף, כמו ריקון פחים וטיפול בגינה ובמיוחד בצמחיה הקרובה לקירות הבניין.

מה חשוב לדעת לפני שמזמינים הדברה?

הדרך היעילה ביותר להרחיק מזיקים היא לאתר את המקור ממנו הם מגיעים. מדביר מקצועי ידע כיצד לעשות זאת ובאילו מקומות יש לחפש, אך במקרים רבים תוכלו לעשות זאת בכוחות עצמכם. סיירו בבית ובדקו האם יש פתח ניקוז פתוח או סדקים באחד הקירות. לעתים יהיו קנים של מזיקים גם בארון החשמל ואפשר להסתכל פנימה עם פנס. כשמדובר ביונים, בחלק גדול מהבניינים הם נוהגים להשתקע במסתורי כביסה ולעתים הן גם בונות שם קנים שצריך לסלק כמה שיותר מוקדם.

ראיתם נמלה על השיש או תיקן? נסו לעקוב אחריהם ולראות לאן הם הולכים. זה יכול ללמד אתכם רבות. אם אתם מתגוררים בבית עם גינה, ייתכן וחלק מהצמחייה נגועה ויהיה צורך להדביר גם אותה.

נקודה חשובה נוספת, היא לנסות למנוע את הגעת המזיקים מלכתחילה. כיצד? חשוב לשמור על ניקיון ולא להשאיר משטחים דביקים או שלוליות מים. כמו כן, יש לסגור היטב את המזון ולא להשאיר שקיות פתוחות, כמו קמח או סוכר. פעולות אלו רצויות גם לאחר ההדברה, כדי לשמר את התוצאות למשך זמן ולמנוע הופעה מחודשת של מזיקים. עם זאת, חשוב מאד לא להשתמש לבד בחומרי הדברה שאתם לא מכירים את טיבם או למה הם מיועדים, כדי שלא יגרם אסון.

עוד נקודה שחשוב מאד להדגיש, היא שחובה למסור למדביר את כל הפרטים הרלבנטיים, כדי שהוא יוכל לבצע את עבודתו בצורה הטובה ביותר. כאן המקום לציין שיש לעדכן מראש את המדביר האם יש ילדים קטנים בבית, חיות מחמד או אנשים עם רגישות מיוחדת, כדי שהוא יוכל לבחור את חומרי ההדברה המתאימים וגם להנחות אתכם בהתאם לגבי פרק הזמן שעליכם לשהות מחוץ לבית ואיך לאוורר אותו לאחר מכן. לפני שהמדביר מגיע לביתכם במועד שסיכמתם, יש להרים מעל הרצפה משחקים של הילדים או קערות מזון של חיות מחמד. אותו הדבר גם לגבי שולחנות ומשטח השיש במטבח.

לפני שהמדביר מסיים את עבודתו והולך, בקשו ממנו חשבונית ואחריות, המפרטת אילו מזיקים הודברו. האחריות תשמש אתכם במידה וזמן קצר לאחר השירות תגלו שהמזיקים חזרו לפעול בביתכם ולמעשה ההדברה לא הייתה יעילה. במקרה כזה מדביר אחראי ומקצועי יחזור לטיפול חוזר ויוודא שהבעיה נפתרה.

המדביר השאיר הנחיות? וודאו שאתם עוקבים אחריהן. מטרת ההנחיות היא גם לשמר את האפקט של ההדברה וגם כדי למנוע נזקים בריאותיים חס וחלילה.

הדברות זה לא משחק. אם אתם סובלים ממזיקים, חשוב להזמין חברת הדברות מקצועית ובעלת ניסיון, שתוכל להרחיק את המזיקים ולהחזיר לכם את איכות החיים שלכם.